Kategóriák
Gyártás

Hogyan válasszunk bojlert: hasznos tippek és tanácsok

Aki először vásárol otthonába vízmelegítő berendezést, annak több szempontot is érdemes figyelembe venni választáskor. Másként könnyen előfordulhat, hogy egy olyan bojlerre adunk ki súlyos összeget, amelynek nem leszünk képesek maximálisan kihasználni tudását, vagy épp ellenkezőleg: a készülék nem fogja tudni teljesíteni igényeinket. Cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tényezőket, amelyeket feltétlenül át kell gondolni, hogy a számunkra legideálisabb készüléket tudjuk felszerelni otthonunkban.

Gáz- vagy elektromos bojler?

Legelőször is azt érdemes eldönteni, hogy milyen típusú vízmelegítőt válasszunk. Hogy gáz vagy elektromos kivitel lesz-e a számunkra megfelelő, azt elsősorban lakhatási körülményeink határozzák meg. Gázbojler használata természetesen csak akkor lehetséges, ha be van vezetve a lakásba a gáz, és az égésterméket is el lehet vezetni. Villanybojlernél pedig értelemszerűen hálózati áram szükséges. Utóbbi megoldás elsőre praktikusabbnak tűnik, miután szinte biztosan találunk odahaza egy konnektort. Viszont ha gyakoriak az áramkimaradások, azokban az időszakokban nem fogunk tudni melegvizet előállítani.

Létezik egy harmadik opció is: a kombi kazán. Ezek a fűtési szezon alatt a kazánra csatlakoznak, így gazdaságosabban tudunk vizet melegíteni. Ha pedig nincs bekapcsolva a kazán, a bojler automatikusan maga kezdi el előállítani a használati forróvizet.

Átfolyós vagy tárolós vízmelegítőben gondolkodjunk?

Az átfolyós bojlerek kisebb űrtartalommal rendelkeznek, és reakciós alapon működnek. Vagyis rögtön akkor melegíti fel a vizet, amikor az áthalad a készüléken. Leginkább konyhákban használatosak, miután egy fürdéshez nem képesek annyi melegvizet előállítani egyszerre, mint a tárolós vízmelegítők. Ráadásul előbbiek nagyobb teljesítménnyel üzemelnek, így a fogyasztásuk is magasabb.

A tárolós vízmelegítők összegyűjtik a vizet, felmelegítik, majd képes azt sokáig megfelelő hőmérsékleten tartani. A fogyasztásuk alacsonyabb, és olyan helyeken – pl. fürdőszobákban – is remekül használhatók, amelyek, ahol nagyobb a melegvíz igény.

Mekkora legyen a bojler térfogata?

Végezetül azt kell eldönteni mindenképp, hogy mekkora legyen a bojler kapacitása. Ehhez elsősorban a lakók fürdési szokásait kell megvizsgálni, és hogy hány ember fogja napi szinten használni a berendezést. Egy két fős család számára például egy 80 literes vízmelegítő tökéletesen elegendő: https://www.kazanwebshop.hu/bojler-vizmelegito/villanybojler/80-literes-bojler. Ennél nagyobb bojlert beszerezni úgy, hogy csak két ember használná, csak energiapazarlás lenne.

Egy négy tagú családnak már ennél több lesz a vízigénye (kb. 120 liter), egy ennél is nagyobbnak pedig akár 150-200 literes bojlerre is szüksége lehet. Azonban vizsgáljuk meg a már említett fürdési szokásokat is: akik a zuhanyzást preferálják, számukra egy kisebb térfogatú készülék is elegendő lehet. Akik viszont fürödni szeretnek, azoknak érdemesebb egy nagyobb berendezést vásárolniuk – így biztosan marad az utolsó személy számára is  melegvíz tisztálkodáshoz.