Kategóriák
Egészség

Lassú felszívódású szénhidrátok: miért fogyaszd inkább?

A szénhidrátokat két nagy csoportra lehet bontani kémialilag: egyszerű szénhidrátokra valamint összetett szénhidrátokra. A képletük nem túl bonyolult: az egyszerű CH-k rövid láncot, míg az összetett CH-k egy hosszabb képletet alkotnak. Felszívódásuk tekintetében az egyszerű szénhidrátok hamar teltségérzetet adnak, azonban elfogyasztásuk után két, három órával már fel is szívódnak éhségérzetet hagyva maguk után. Ezzel szemben mai cikkünk a lassú felszívódású széndhirátokról fog szólni, és néhány lassú felszívódású szénhidrát példát is felsorolunk, amelyek könnyen beszerezhetők. Olvass tovább és tudd meg a részleteket!

A lassú felszívódású szénhidrátok lényege

Sokan azt állítják, hogy a CH rossz, felesleges az étkezésbe, ráadásul akadályozza a fogyást. Ez nem igaz! Testünk a szénhidrátokból nyer energiát a napi munkához, CH nélkül például a gondolkodásunk sem olyan gyors és éles, fizikai erőnlétünkről nem is beszélve.

Az viszont biztos, hogy nem mindegy, milyen típusú szénhidrátokat fogyasztunk. Érdemes a lassú CH típusokat elkerülni: ilyen például a kristálycukor édesítsére vagy a fehér liszt, a belőle készült kenyerek, péksütik, tészták. Helyette lassú szénhidrátokat érdemes vásárolni, és abból készíteni ételeket. Összességében az is elmondható, hogy a túlságosan feldogozott alapanyagokat is kerülni kell, helyette pl. a teljes kiőrlésű változatok a megfelelők.

 

A modern táplálkozástudomány imádja a lassú CH-kat

Néhány évtizede még sokkal elterjedtebb volt hazánkban a “fehér kenyér szalonnával” jellegű étkezési felfogás. Azonban napjainkban szerencsére már egyre elterjedtebb pl. a mediterrán diéta, amely több fehérjét, valamint zöldségeket és lassú szénhidrátokat tartalmaz.

Néhány lassú szénhidrát példa, amit életmódváltók, sőt, cukorbetegek is beilleszthetnek az étrendjükbe:

  • Teljes kiőrlésű liszt és a belőle készült tészták, kenyerek
  • Édesítőkből az eritritol, xilitol és például a stevia
  • Köretekből is számos alternatíva létezik: vadrizs, barnarizs, édesburgonya, köles, bulgur, árpagyöngy, quinoa vagy épp a kuszkusz
  • Ezen kívül érdemes megemlíteni a zabpelyhet, amiből nemcsak finom reggeli, de nassolnivaló is készíthető édesen és sósan egyaránt.