Kategóriák
Egészség

Miért nem érdemes légkondit használni a klímatagadók szerint?

A forró nyári melegben roppant kellemes dolog belépni egy klimatizált helyiségbe, nem igaz? Ennek ellenére léteznek örökös klíma-tagadók, akik állítják, hogy a légkondicionáló használata igenis ördögtől való és iszonyatos károkat okozhat az emberben. Tény, hogy van abban igazság amit mondanak, azonban a történet távolról sem ennyire egyszerű. Mindegyik szempont ugyanis legtöbbször a klíma helytelen használatából fakad. Összeszedtük az 5 legfontosabb érvet, amellyel a klímaellenek győzködik a klímásokat, hogy miért nem érdemes légkondicionálót használni otthon vagy a munkahelyünkön.

klíma

Felkavarja a port

Legelőször azt szoktuk hallani a légkondi ellenesektől, hogy a klíma felkavarja a helyiségben leülepedett port és koszt. Ez allergiás reakciót válthat ki az arra érzékenyeknél. Azonban fontos megjegyezni, hogy a klíma nem cseréli a levegőt, csupán hűti, hűti, valamint szűri a levegőt. Ennek érdekében rendszeresen szellőztetni kell a szobát, hogy oxigéndús levegőre cserélődjön az elhasználódott levegő.

Szárítja a levegőt

A klímától a levegő száraz lesz, ami miatt köhögni fog az ember. Ezen pofonegyszerűen lehet segíteni egy párásítóval – a legkézenfekvőbb megoldás azonban mindössze egy tál víz.

Fertőzésveszélyes

Ha a berendezést nem takarítják megfelelően, akkor a baktériumok és a gombák ugyanúgy képesek elszabadulni a készülékben, mint az autóklímában. Ezek bizony tényleg fertőzést képesek okozni – a hangsúly ebben az esetben a megelőzésen van. A takarítást minden nyáron és télen érdemes szakemberrel kitisztíttatni üzemeltetés előtt.

Megfázás

Fennáll a megfázás lehetősége is, amennyiben a kinti hőmérséklet nagymértékben eltér a bentitől. Itt a fokozatosság elvének kell érvényesülnie. Más szóval, a kinti hőmérséklethez képest 5-6 fokkal érdemes feljebb állítani a benti klímát a készüléken.

Szemszárazságot okoz

A legutolsó indok – egyben talán a legerősebb is – a szemszárazság kialakulása, amely kötőhártyagyulladásba torkollhat. Ha 1-2 óránként csepegtetünk a szemünkbe, vagy pár percre becsukjuk a szemünket, akkor ezt könnyen elkerülhetjük. Amire figyeljünk: ne nyomassuk közvetlenül magunkra a légáramot, és lehetőleg ne üzemeltessük egész álló nap a berendezést.