Kategóriák
Szállítmányozás

Műanyag hulladék: így működik az újrahasznosítása

A műanyag hulladék kezelése egyre égetőbb probléma. Földünk gyönyörű természeti adottságain több helyen hulladékhegyek éktelenkednek. Egyértelmű, hogy a folyamatot meg kell állítani, ám kérdés, hogy hogyan tehetnénk ezt hatékonyan? Természetesen hétköznapi életünkben is sokat tehetünk az ügy érdekében, a valódi válasz azonban a nagyvállalatok gyakorlataiban rejlik. A Sonance csapata most egy jó példát mutat be – olvasd el, ha egy kis inspirációra vágysz!

Melyek az újrahasznosítható műanyag hulladék típusok?

Cikkünk megírásában szakmai partnerünk a Schoeller Allibert volt. A témával kapcsolatban erről az oldalukról tudtok bővebben tájékozódni: https://www.schoellerallibert.com/hu/h%C3%ADrek/ujrahasznosithato-muanyagok-fajtai.

Sokan azt hiszik, hogy az összes fajta műanyag hulladék újrahasznosítható. Természetesen mindenki élete könnyebb lenne, ha ez így volna – csakhogy az állítás egy igen gyakori tévhit! Nagyon fontos, hogy kizárólag olyan műanyagot helyezzünk a szelektív gyűjtőbe, amely újrahasznosításra alkalmas! Szerencsére nem kell sok időd töltenünk annak ellenőrzésével, hogy a kezünkbe akadt szemét illik-e a sárga fedelű kukába! Ehhez egy jól megkülönböztethető rendszer áll rendelkezésünkre. Elég csak annyit tennünk, hogy a csomagolást (legtöbbször alsó oldalára) megfordítjuk, és megkeressük rajta a kis háromszög jelet. Ami érdekes lesz számunkra, az a háromszög mellett található szám! Nyert ügyünk van, ha 1-est, 2-est, 4-est vagy 5-öst látunk – ezek ugyanis újrahasznosíthatók. Fontos, hogy a többivel ne próbálkozzunk, hiszen bedobásukkal az újrahasznosítás sikerességét hátráltatjuk – inkább a kommunálisba menjenek!

A műanyag újrahasznosításának lépései

A műanyag hulladék újrahasznosítása természetesen összetett folyamat, de nagy vonalakban természetesen általánosságban leírható, hogy el tudjuk képzelni, mégis hogyan működik. Első lépés mindig a hulladék szétválogatása, ezt követi a tisztítás, magasnyomású technológiával. A vegyes vagy szennyezett besorolású hulladékokat árammal előkezelik a maximális hatékonyság érdekében. A műanyag hulladék ezután darálásra kerül, majd granulátumot készítenek belőle. Ezután következik a gázosítás, majd a hidrogénezés.