Kategóriák
Egészség

Tartós fogkorona

A fogaink elvesztéséért általában három dolog okolható. Elsősorban az öregedés és a genetika együttese: valakik erősebb, míg mások gyengébb és a gondos ápolás ellenére is könnyebben romló fogazattal rendelkeznek. A második ok a nem kielégítő fog és szájápolás. A helytelen technika és a nem elég gyakori fogmosás a fogszuvasodás táptalaja.

Gyakran azonban sérülések következtében veszítjük el a fogainkat. A három esetben az a közös, hogy a pótlásról minél korábban gondoskodni kell. A fogorvosok általában három féle kezelést szoktak javasolni: koronát, hidat vagy fogbeültetést. Természetesen létezik protézis is, de ez manapság már kevésbé kedveélt módja a fogpótlásnak.

Fogpótlások fajtái

Korona általában egyeetlen fog helyettesítésére alkalmas. A tartós fogkorona ma már cirkónium dioxidból is készülhet, ami egyrészt rendkívül időtálló, másrészt pedig szinte teljesen megegyezik az igazi fogak színével.

tartós fogkorona

Több korona együttesét nevezzük foghídnak. A hídhoz pillérfogak is kellenek, ezért minimum 3 fogat vesz igénybe, ellenben akár 2-3 fog is pótolható vele.

Modern megoldás: fogbeültetés

A napjainkban alkalmazott legmodernebb és legidőtállóbb fogpótlás az implantáció. Az implantálás lényege, hogy a korona egy titánium műgyökérre kerül, amit az állkapocs illetve felső fog esetében az arcüreg alatti terület csontállományába ültetnek.

Ez az eljárás akár örök életre is szólhat, ráadásul a műgyökér az igazi gyökerekhez hasonló nyomást gyakorol rágás közben a fogsorra, csontokra. Metszőfogak és a rágáshoz használt őrlők esetében is ajánlott fogpótlási eljárás, mellyel a rágóképesség is 100 %-ban visszaállítható.