Kategóriák
Mezőgazdaság

Az őszi búza vetése

Az őszi búza az egyik legigényesebb kalászos a hasonló időszakban vetett fajták között. Vetésére akkor a legideálisabb a talaj, amikor a tápanyag szintje kiemelkedően jó. Hazánk termőtalaj minősége megfelelőnek mondható, valamint az éghajlat adottságai is kedveznek az őszi búza termesztésének.

Érdekes, hogy a XV. századtól vált elterjedté az akkori Magyarországon, viszont a XX. század elején sem érte el az 1 tonnát a hektáronkénti átlagtermés. A gépesítés és az agrotechnikai fejlesztéseknek köszönhetően azonban a 70-es évekre ez a szám már 3 tonnára növekedett hektáronként, a 80-as évekre pedig már 4 tonnára.

Ha sikeresen szeretnénk termeszteni az őszi búzát, így is több tényezőre nagyon oda kell figyelnünk.

őszi búza vetőmag rendelés előtt tervezzük meg a folyamatot

Fontos körülmények

 

Az őszi búza vetése szempontjából nem elhanyagolható az elővetemény kérdése. Talán a legjobbak a hüvelyesek, mint például a bab, borsó, lencse, vagy a szója. Megfelelő lehet még a mák, dohány, repce is, mert ezeknek a növényeknek a betakarítási ideje viszonylag korán van. Ami viszont kifejezetten rossz választás lenne, az maga az őszi búza, a tritikálé, vagy az őszi árpa. Persze a megfelelő terméshozamot ezekkel is el lehetne érni, de akkor még nagyobb körültekintést igénylő talajelőkészítéssel kell számolnunk.

A talajelőkészítésnél fontos a csapadék talajba történő megfelelő bevezetése és megőrzése.

 

Mikor és honnan

 

Az őszi búza ideális vetési ideje október 5 és 25 közé tehető. Amennyiben szárazabb őszre lehet számítani, érdemes egy kicsit mélyebbre vetnünk a vetőmagokat. Ha pedig nagyobb mennyiségű csapadékra az évszak folyamán, akkor pedig kicsit közelebb a felszínhez.

 

Őszi búza vetőmag rendelés esetén figyeljünk mindig a kiváló minőségre. A kiemelkedő vetőmag ismertetőjele, hogy megbízható, ellenőrzött előállítási folyamat végeredménye, valamint ellenálló a betegségekkel szemben, az adott éghajlaton kiváló terméshozammal termeszthető.

 

Szánjuk rá az időt a körültekintő választásra, vizsgáljuk meg a talaj tápanyagtartalmát is és érdemes alaposan megterveznünk a teljes folyamatot.